Čekají vás první zahradnické pokusy, nebo máte nějaké nezdary za sebou?
Přečtěte si 6 praktických rad, které vám mnohé ujasní a usnadní. Doporučuji také stáhnou zdarma Průvodce pro začínající zahradníky.
Každý jednou začínal a jistě nikdo z nás nebyl hned napoprvé profesionál. Zahradničení je řemeslo a postupně, nabíráním zkušeností, jsou výsledky stále lepší a lepší. Zároveň je fáze příprav a plánování často opomíjená, proto doporučuji věnovat jí potřebnou pozornost, ať si můžete pěstování v klidu užívat a nic vás nezaskočí.
Rozdělení pozemku bývá zpravidla na 3 části, a to užitkovou, okrasnou a relaxační. Rozmístění je potřeba důkladně zvolit. Pečlivě si promyslete, kolik prostoru chcete věnovat záhonkům, kolik místa bude vhodné ponechat pro okrasnou část, např. květinám a jak velká část zahrady zůstane pro relaxaci, posezení či hraní dětem. V plánování výsadby vám určitě pomohou Tabulky pro snadné pěstování, které si zdarma stáhnete zde.
Záleží na tom, co chcete v záhonu pěstovat za zeleninu, bylinky, či ovocné keříky. Každá rostlina potřebuje své místo a je odlišně náročná na sluneční svit i množství živin.
Například u rajčat a jahod ovlivní slunce lahodnou chuť a barvu plodů. Naopak salátu přímé sluneční paprsky nesvědčí a rostlina tak vyrazí brzy do květu, nebo ji slunce dokonce může spálit.
Proto, díky nesprávnému umístění, mohou některé pokusy končit neúspěchem. Rostliny se nám správnou volbou místa odmění bohatou úrodou.
Kvalita je rozhodující pro veškeré pěstování, ať už jde o zeleninu, ovocné keříky či bylinky – každá plodina má jiné nároky na živiny v půdě. Na to se při plánování výsadby také musí brát ohled. Takové rajče potřebuje pro svoji bohatou úrodu i půdu bohatou na živiny, naopak salát či ředkvičky se spokojí s méně výživnou zeminou.
Jak o půdu a zahradu pečovat bez chemických hnojiv a postřiků se dozvíte na webináři zdarma První krok k zahrádce bez chemie.
Pokud však půda v záhonech kvalitní není, můžeme situaci vyřešit pěstováním ve vyvýšených záhonech.
Jako každý koníček, tak i zahradničení vyžaduje jistou péči a čas. Proto ze své zkušenosti doporučím zpočátku zkusit například 2 záhonky po 3 až 4 plodinách, ať se nezahltíte. Zjistíte, co máte rádi a čemu má smysl se v záhonku věnovat. Tato snaha a láska se vám mnohonásobně vrátí, jakmile vykouknou první jahůdky nebo si utrhnete čerstvé rajče přímo z keříčku.
Právě zde nám může být plán výsadby a přesné vedení být ku prospěchu.
Tady je rozhodnutí zcela na vás. Pro úplné začátky pěstování bych doporučila nenáročné druhy, jako jsou například ředkvičky a hrášek. Ty vysadíme hned zjara, v květnu sklízíme a tento prostor můžeme následně využít pro výsadbu přísad rajčat, cuket, či salátu. Přehledná tabulka, kdy co vyset je zdarma ke stažení zde.
Jak se říká “důležité je nepřepálit start”, tady to platí dvojnásob. Pokud byste jako začátečník šli cestou “pokus – omyl”, mohlo by vás počáteční nadšení rychle opustit a vám by zůstalo jen zklamání z neúspěchu. Pro začátečníky doporučuji využít různé bylinky či saláty, které mají v kuchyni velké využití.
Zahradničení se může jevit, jako složitá záležitost, ale zase taková věda to není. Pokud si pečlivě naplánujete výsadbu jednotlivých záhonů, máte částečně vyhráno.
Společně se mnou si můžete naplánovat výsadbu a připravit záhonky na webináři zdarma První krok k zahrádce bez chemie.
Na webináři zazní mnoho užitečných a praktických informací, jako je například:
Webinář je vhodná jak pro začátečníky, tak i pro mírně pokročilé pěstitele.