Květen na zahrádce

A už tu máme květen

Taky vám přijde, že ten čas tak strašně letí? Už je tu květen a já mám pocit, že snad čas letí, čím dál rychleji. Než jsem měla děti, často se mi dny vlekly a já nevěděla, co s volným časem. Za pár týdnů oslaví moje starší dcera 5. narozeniny a mě se zdá, že čas letí jako splašený. A to bez ohledu na to, zda je nouzový stav či nikoli.

V únoru jsem napsala první článek na téma, co v daném měsíci dělat na zahrádce. Jaké práce je potřeba udělat, co zasadit. No a už tady máme čtvrtý článek z této série.

Květen je plný práce

Květen je pro zahradníky asi ten nejvíce nabitý měsíc. Pokud jsme včas zaseli ředkvičky, saláty a špenát, už nyní si na něm můžeme pochutnávat.

Pokud si chcete vypěstovat salát či ředkvičky třeba na balkoně, návod jak na to najdete v tomto článku.

V květnu vrcholí sezóna vysazování a vysévání všeho, co potřebuje už vyhřátou půdu a teplejší noci. Konečně můžeme vysazovat sazeničky, které už netrpělivě čekají ve skleníku nebo doma za oknem.

Pranostiky a počasí

Málokterá pranostika v současné době platí. Počasí je často dost popletené a nedá se na něj spolehnout. Ale jednou pranostikou se opravdu vyplatí řídit. Která to je?

Ledoví muži

Pankrác, Servác, Bonifác – období mezi 12. a 14. květnem

K polovině května se vztahuje pranostika o posledních jarních mrazech (krajově též zvané kamenní muži nebo zmrzlí).

Každoročně vysazuji sazenice až v polovině května, jelikož by mi bylo opravdu líto, kdyby práce a péče, kterou jsem věnovala sazenicím, přišla nazmar. Samozřejmě je nutné brát toto magické datum jen jako orientační.

Musíme totiž vzít v úvahu i místo a oblast, kde budeme vysazovat. Jindy budeme vysazovat, pokud bydlíme na jižní Moravě, jinak, pokud někde v podhůří hor.

Nechci čekat

Pokud chcete vysadit rostliny dříve, samozřejmě můžete, ale je nutné rostliny chránit před nočními mrazíky. Mráz může rostliny spálit a značně je tak poškodit, nebo dokonce zničit.

Jak tedy mohu rostliny ochránit? Máme v zásadě tři možnosti:

  • sazenice vysadíme do skleníku,
  • sazenice vysadíme do fóliovníku,
  • sazenice přikryjeme netkanou textilií.

Můžu ještě vyset nějaká semena?

Samozřejmě a není toho zrovna málo. Některá semena potřebují teplou půdu, aby dobře vzklíčila, takže právě začátek května je pro ně ideální doba, kdy by se měla dostat do půdy.

Než semena vyklíčí, bude to trvat 2-3 týdny. První lístky vykouknou nad zem právě v době, kdy už nehrozí mrazíky.

Co můžeme vysévat:

  • fazole,
  • kukuřici,
  • okurky,
  • cukety, patizony a dýně.

Podruhé vyséváme:

  • ředkvičky,
  • saláty,
  • špenát,
  • červenou řepu,
  • hrášek.

Pokud jsme s výsevem ředkviček a salátů začali už v březnu, právě v květnu sklidíme první úrodu. Pokud si chceme sezónu těchto plodin prodloužit, můžeme je vyset znovu. Stejně tak můžeme vyset i další várku hrášku, značně si tak prodloužíme sezónu jeho sklizně.

Máte stejně jako já rádi zelené fazolky? Ano? Pak si určitě zkuste zasadit keříčkové fazole. Já je nejraději sklízím právě ještě v nezralém stavu a postupně je otrhávám a krájím si je do mrazáku.

Rada pro vás

Vysazujte fazolky po celý květen a klidně i červen třeba ve 14denním rozestupu. Vždy jen pár semen. Budete tak mít fazolky k dispozici až do září.

Které rostliny už netrpělivě čekají

Právě polovina května (po zmrzlých mužích) je správné období, kdy můžeme konečně vysazovat všechny sazenice, které jsme si s láskou předpěstovali.

Podrobný návod, jak si vypěstovat vlastní sazenice a dále pěstovat, najdete v e-booku Pěstujeme na zahrádce.

Samozřejmě můžeme zakoupit i hotové sazenice, a to ideálně někde na trhu či u menšího zahrádkáře.

A teď přichází snad moje nejoblíbenější část, a to je vysazování sazenic. Které to jsou?

Jaké sazenice můžeme vysadit:

  • saláty hlávkové, ledové a ostatní druhy salátů k řezu hlávek i listů,
  • rajčata,
  • papriky,
  • okurky,
  • cukety, patizony a dýně,
  • lilky,
  • celer,
  • kedlubny, zelí, květák,
  • kapustu a kadeřávek,
  • bazalku, majoránku.

O tom, jak pěstovat jednotlivé druhy zeleniny a zajistit si tak bohatou úrodu po celý rok si můžete přečíst v e-booku Pěstujeme na zahrádce anebo v e-booku Pěstujeme na balkoně.

Rada pro vás

Čím hlouběji sazenice rajčat zasadíte, tím více kořenů si rostlina vytvoří a bude mnohem lépe vstřebávat živiny a vodu. Existuje řada metod výsadby rajčat. Já je například sazím do půdy až po první lístky.

Pokud nechcete chodit zalévat každý den, můžete vedle rostliny zakopat pet lahev. Lahvi uřežete dno a ve víčku uděláte několik dírek. Láhev zakopete vedle rostliny dnem vzhůru a naplníte ji vodou. Rostlina rajčete tak bude mít dostatek vláhy po delší dobu. Stejně můžete postupovat i u paprik.

Já mám letošní premiéru s lilky, tak jsem zvědavá, jestli se alespoň jednoho plodu dočkám :)…

Ráda bych vás pozvala do soukromé skupiny Zahrada a kuchyně Mámy z gruntu, kde sdílím i další rady a příběhy z naší zahrádky. A jsem nadšená z každého vašeho úspěchu, který sdílíte :).

Krásný den

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů