Milujete ten pocit, kdy zaboříte ruce do voňavé hlíny, sejete semínka, staráte se o rostoucí rostlinky, a nakonec sklízíte zralé ovoce či zeleninu? Není to jen o naplnění košíku zaslouženými plody a radosti z kulinářských výtvorů. Je to celý ten proces – od plánování výsadby až po ten slastný okamžik, kdy ochutnáváte vlastní úrodu.
Bohužel, někdy tento proces naruší nezvaní hosté, jako jsou škůdci. Pokud, stejně jako já, dáváte přednost přírodním řešením a vyhýbáte se chemickým hnojivům a postřikům, mám pro vás skvělou zprávu – existuje jiný způsob, jak na to! Stáhněte si zdarma můj e-book zdarma Jde to i bez chemie, který vás provede úvodem do pěstování bez chemických hnojiv a postřiků.
Nemusíte na to být sami! Co byste řekli tomu, kdybyste si na zahradu pozvali partu pomocníků, kteří nejen že škůdce zpozorují, ale rovnou s nimi zatočí? Tito nenároční pomocníci si rádi najdou úkryt v jednoduchém hmyzím hotelu, který zvládnete vyrobit i jako kutil začátečník.
Čím více hmyzích návštěvníků na svou zahrádku přilákáte, tím lépe pro vaše záhonky. Poskytnete jim přístřeší a úkryt, a oni se vám za to odvděčí tím, že budou bojovat proti škůdcům, kteří vám dělají vrásky. Například berušky, škvory a ploštice s chutí zlikvidují mšice, zatímco včelky samotářky opylují vaše kvetoucí rostliny.
Pokud vás bzučení hmyzu děsí, nemusíte se obávat. Včelky samotářky a vosíci, které díky hmyzímu domečku na svou zahrádku nalákáte, jsou mírumilovní a neškodní. Samotářské včelky mají menší žihadla než včely medonosné a navíc jsou velmi přátelské.
Výroba hmyzího domečku je snadná a zvládnete ji kdykoliv během roku. Nejlepší čas je však na jaře, kdy hmyz hledá místo pro nakladení vajíček. Potřebujete jen jednoduchý dřevěný rám, který vyplníte materiály jako klacíky, šišky, kousky kůry, seno nebo sláma. Výroba domečku zabaví i děti, které budou s nadšením pozorovat hmyzí návštěvníky.
A co je na tom nejlepší? Hmyzí domeček můžete umístit nejen na zahradu, ale i na balkon, terasu nebo parapet – stačí přidat pár květináčů s rostlinami a máte hotovo.
Hmyz, ptáci, ale i obojživelníci, plazy a drobní savci vám budou vděční, když jim do zahrady nebo na balkon umístíte pítka. Není třeba vymýšlet nic složitého. Rozmístěte po zahradě několik podmisek nebo starých talířů, které naplníte vodou, kterou budete pravidelně doplňovat. Ptákům a včelám umístěte pítko třeba na zídku, hmyzu a drobným plazům a savcům bude vyhovovat miska někde na zemi třeba v blízkosti kompostu.
Bohužel míst, kde by se živočichové v krajině mohli napít ubývá a tak jim musíme pomoci.
Pokud vás zajímá, jak se o svou zahrádku můžete starat bez chemie a jakými dalšími způsoby podpořit její zdravý růst, mám pro vás něco speciálního. Stáhněte si zdarma můj e-book Jde to i bez chemie, který vás provede úvodem do pěstování bez chemických hnojiv a postřiků.
A pokud se chcete do tématu ponořit hlouběji, nezapomeňte se přihlásit na můj online kurz Cesta k zahrádce bez chemie. Ukážu vám, jak využít sílu přírody ve prospěch vaší zahrady.
Začněte svou cestu k přírodní zahrádce ještě dnes a těšte se z bohaté úrody bez chemie!
4o