Jak ochránit úrodu i bez použití chemie

Znáte to, jak se pipláte s veškerou péčí a láskou o své rostlinky a pak, když konečně přijde čas, dát je ven, pustí se vám do nich slimáci, mravenci a celá vaše úroda je v ohrožení?

Zároveň chemické přípravky pro své plodiny používat nechcete?

V tom případě, jsou tyto řádky přímo pro vás.

V článku se dozvíte:

  • jak ochránit svou úrodu,
  • kteří škůdci naše rostlinky vlastně ohrožují,
  • jaké jsou možnosti ochrany naší zahrádky a úrody bez použití chemie.

Doporučuji si zdarma stáhnout e-book Jde to i bez chemie .

Prevence je základ

To nejdůležitější hned na začátek. Prevence je základ. To platí u všeho a v boji se škůdci tomu není nijak jinak.

Taková prevence zahrnuje důkladnou znalost protivníka. V našem případě tedy schopnost správně určit nepřítele, tedy škůdce, a na základě toho, pak budeme volit taktiku boje.

Sto lidí, sto chutí a se škůdci je to stejně, na každého totiž platí trochu něco jiného. Na slimáka půjdeme s jinou výzbrojí než na mšici. Ale nelekejte se ničeho, zase taková věda to není a společně nad nimi zvládneme držet nadvládu.

Je ale důležité si uvědomit, že škůdci jsou nepostradatelnou součástí celého ekosystému naší přírodní zahrady a zcela jistě se nám v zahrádce objeví, a proto se ani nebudeme snažit je nemilosrdně zcela vyhubit, ale jen zajistit, aby se nepřemnožili a nenadělali nám na zahradě úplnou paseku.

Co udělat ještě před výsadbou a proč dělat pravidelnou obhlídku?

Ještě před výsadbou nebo výsevem, doporučuji učinit určité kroky, které nám pomůžou, aby byly rostlinky v boji se škůdci i chorobami dostatečně silné.

V případě, že sazenice kupujeme, dbáme na výběr zdravých sazenic z ověřených zdrojů a jejich důkladnou kontrolu, zda neobsahují škůdce nebo jejich vajíčka.

Naší alfou a omegou v prevenci by měla být pravidelná obhlídka rostlin. Nejlepší je škůdce objevit hned v začátku, než se přemnoží a my budeme jenom hasit škody, které už stihli napáchat. Kontrolu rostlin tedy provádíme opravu důkladně a pravidelně.

Bylinky škůdcům nevoní, zkuste to

Další skvělou volbou, jak eliminovat nepřátele v záhonech, jsou speciální aromatické rostliny. Existují totiž rostliny, které působí na jednotlivé škůdce velmi odpudivě.

Těmito rostlinami můžeme záhon olemovat, nebo je přidat přímo do záhonu mezi ostatní rostliny. Škůdci se jim vyhnou obloukem. Nebo alespoň většina z nich. Záškodníkům tyto aromatické rostliny jednoduše nevoní. Jak bylinky zapojit do výsadby se dozvíte v e-booku Jde to i bez chemie, který je zdarma ke stažení.

Takovou nejběžnější aromatickou rostlinou, která se u nás hojně využívá, je aksamitník neboli afrikán. Jeho aroma nesnáší většina hmyzích škůdců, a to především mšice. Odpuzuje také komáry a mouchy. Olemujte si touto květinou terasu a otravný hmyz vám dá v létě pokoj.

Aksamitník neboli afrikán

Další takovou rostlinkou je měsíček lékařský, který dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátka. Proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpudivě působí i na mšice a mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání rajčata a okurky před plísněmi.

Měsíček je výborný i jako zelené hnojení a také předplodina brambor, rajčat a okurek. Stejné vlastnosti jako měsíček má například i třapatka nachová.

Naučte, jak správně kombinovat plodiny na záhonech, aby si vzájemně prospívaly a chránili se proti škůdcům?

Zvu vás na cestu zahradničení bez chemie – bez chemických hnojiv a postřiků – cestu ke zdravé a kvalitní úrodě. Koukněte na webinář První krok k zahrádce bez chemie a hned se pusťte do akce.

Co se na webináři dozvíte?

  • 3 zásadní důvody, proč pěstovat bez chemie (o kterých 97 % lidí nemá ani tušení…)
  • odhalíš 3 nečekané benefity, díky kterým úplně změníš dosavadní pohled na zahradničení,
  • získáš ověřený návod, jak hnojit rostliny jinak než chemickými hnojivy (a proč už jsi to měl/a dělat dávno…)
  • prozradím ti, jak se bránit výskytu škůdců i jinak než postřiky.

měsíček lékařský

Jak nám může pomoci škvor nebo ropucha?

Pojďme se podívat na další přírodní zbraně, které v boji se škůdci můžeme využít, a těmi jsou přirození predátoři. Může to znít trochu děsivě, ale nebojte, nebudeme si do zahrádky lákat dravé šelmy. Ale lákat budeme, a to přirozeně se vyskytující predátory zahrádek, kterým je různý hmyz a živočichové, jako třeba žáby nebo ještěrky.

Tito predátoři budou v boji se škůdci našimi vojáky, kteří se sami postarají o to, aby se škůdci vyskytovali na naší zahradě v rozumné míře, která nebude vadit ani nám, ani našim rostlinám.

Jak ale tyto přirozené predátory na náš záhon nalákat?

Jedinou cestou je přizpůsobit zahradu, nebo její část tak, aby tito tvorové s námi v zahradách trvale žili. Toho docílíme tím způsobem, že jim zde vytvoříme zázemí a vhodné prostředí pro život, rozmnožování a hlavně přezimování. To může zajistit například přirozený úkryt zvířat, kterým může být jezírko, dřevo na topení, kameny, větve, spadané listí nebo kompost.

Nebo si můžeme zahrát na kutily a vyrobit úkryty sami. Populární jsou například domečky pro hmyz, broukoviště, ale můžou to být i pítka pro hmyz a ptáky.

Jak vyrobit třeba s dětmi domeček pro hmyz najdete zde a jak na pítka pro ptáčky zase tady.

V přirozeném úkrytu se hmyz i větší živočichové zabydlí pochopitelně dříve. Nemusíme si hned ale představit, že vaše zahrádka bude vypadat jako džungle s hromadou listí a větví, i když i to je samozřejmě cesta.

Základy péče o zahrádku bez chemických hnojiv a postřiků najdete v e-booku Jde to i bez chemie.- několikanásobně se vám to vrátí na kvalitní úrodě.

Co dělat, pokud vše výše zmíněné není dost a musíte přitvrdit?

Máme zde tři různé formy poslední záchrany. Pojďme se podívat na takový úvod těchto možností.

První volbou mohou být takzvané lepové a pachové desky. Žlutá barva je nejatraktivnější barvou pro drtivou většinu hmyzu a jsou určeny k odchytu škodlivého létajícího hmyzu, jako jsou molice, smutnice, dřepčík, létavá imaga mšic a další. Desky pověsíme na strom nebo blízko užitkových rostlin a přilákaný hmyz se na ně přilepí.

Dále můžeme využít aromatických pomůcek, kterými mohou být lógr, hřebíček, levandule, jalovec nebo skořice. Tyto voňaví pomocníci dokážou spolehlivě odpudit například mravence.

A nakonec nejpoužívanější – postřiky bez chemie a čistě přírodní, které si dokážete lehce sami vyrobit.

Jak postřik připravit a aplikovat

Možností, z čeho přírodní postřiky můžete vyrobit, je velká spousta a my si tady nyní uvedeme jen jeden z mnoha. Další poté najdete například v e-booku Jde to i bez chemie.

Takovým anti-škůdcovým postřikem může být postřik z oleje.

Tento postřik připravíme tak, že velkého panáka oleje smícháme s litrem vody a můžeme aplikovat na rostliny. Olejový postřik funguje velmi dobře na mšice. Pro ještě větší účinnost můžete do tohoto postřiku přidat pár kapek esenciálního oleje z hřebíčku nebo levandule.

Na molice zase funguje výluh z kopřivy nebo mýdlová voda.

Toto je taková základní výzbroj do boje proti nenechavým škůdcům v našich zahradách. Pokud chcete výzbroj ještě více rozšířit a vylepšit, pojďte si poslechnout 90 minutový online webinář Zatočte se škůdci přírodní cestou a nenechte si už víc kazit radost z pěstování a sežrané úrody.

Jak vám mohu pomoci a co se se mnou můžete naučit? Vše je ke stažení zdarma.

Další užitečné rady a recepty sdílím na facebooku Máma z gruntu nebo IG.

Krásný zbytek dne Veronika

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů