Univerzální citrusový čistič

Můj další nepostradatelný pomocník na úklid

Dneska pokračujeme dalším pomocníkem, tentokrát octovým čističem.

Nejsem zrovna hospodyňka, která by uklízení milovala, a tak se upřímně snažím si úklid, co nejvíce zjednodušit. Moje cesta, k tomuto úžasnému citrusovému čističi a eko drogerii, vedla tak trochu oklikou.

Když  naše starší dcera začala po kolenou objevovat byt, častokrát mě navštívila i na místnosti, kam i král chodí sám. Řada maminek mi zajisté dá za pravdu, že děti jsou v tomto směru značně neodbytné a vynalézavé. Chystala jsem se zrovna mýt toaletu a našplíchala ji běžným prostředkem na úklid wc. Bohužel jsem špatně zavřela dveře a dcera se mi nepozorovaně propletla kolem a už byla u záchodu. A co se nestalo. Okamžitě byla ručkami na záchodové míse a šup s nimi do pusy.

V tu chvíli mě polilo horko, dcera začala prskat a plivat a já měla strašný strach, že jí ten čistící prostředek poleptá pusinku a pojedeme do nemocnice. Naštěstí se nic nestalo a já jsem se zařekla, že už doma tyto úklidové prostředky nechci vidět.

Začala jsem hledat v drogériích eko prostředky na úklid, ale výběr nebyl nic moc a cena mě odrazovala. V tu dobu jsem si libovala ve čteni etiket (to mi mimochodem zůstalo) a překvapilo mě, že složení eko prostředků na úklid je skoro totožné. Hlavní surovinou je buď ocet nebo kyselina citrónová.

To bych nebyla já, abych si neřekla, že si to můžu vyrobit doma. Časem jsem našla tento úžasný citrusový čistič, který už používám více než dva roky. Z velké části jsem jím nahradila řadu čisticích prostředků.

A teď konec povídání, pojďte si ho se mnou vyrobit. Je to strašně jednoduché.

Do zavařovací sklenice naskládáme slupky od snědených citrusů a zalijete obyčejným octem, tak aby byly slupky ponořené. Jinak by slupky začaly plesnivět. Můžete použít jakékoli citrusové plody, ale mě nejvíc voní čistič vyrobený z mandarinkových a pomerančových slupek. Sklenici necháte tak 2-3 týdny odležet.

To je vše a teď máte dvě možnosti. Buď můžete slupky scedit a čistič uchovávat již scezený. Nebo tak jako já, si vždy ze sklenice odliji jen tolik čističe, kolik potřebuji. Slupky zase doliji octem, tak aby byly zase ponořené.

Vždy když sníme doma nějaký citrus, hodím slupku zase do sklenice a přiliji ocet. Mám tak čistič pořád k dispozici. Jednou za čas, ale slupky také scedím a vyberu je ven, abych měla místo na další.

A jak tedy čistič můžete využít:

  • univerzální čistič koupelny na rez a vodní kámen
  • čistič wc
  • prostředek na vytírání plovoucí podlahy a dlažby
  • osvěžovač domácnosti a wc
  • aviváž
  • omývání dětských hraček

Ředíme dle toho jak potřebujeme koncentrovanou verzi. Mám schovanou starší láhev s rozprašovačem.

Pokud chci uklízet wc, koupelnu a sprchový kout. Ředím si čistič 1:1 s vodou. Máme doma opravdu hodně tvrdou vodu. Rozprašovačem nastříkám na povrchy a nechám působit tak 15 minut.

Na plovoucí podlahy přidávám do vody 1 dcl čističe. Stejně tak při úklidu kuchyně.

Z čističe připravuji taktéž aviváž/máchadlo. Do prázdné lahve dám vodu a citrusový čistič v poměru 4:1 a dávkuji místo aviváže. Bohatě postačí 1 velký panák. Bezpečně tak vymácháte zbytky pracího prášku. Toto máchadlo se mi osvědčilo zejména při praní dětského oblečení a plen.

Koncentraci volte dle potřeby. Určitě se nebojte, že Vám celý byt bude zapáchat octem. Jakmile se čistič zaleží, voní krásně po citrusech a ocet už není skoro cítit.

Zkuste a uvidíte, já už si bez něj úklid neumím představit.

Další užitečné rady a recepty sdílím na facebook fanpage Máma z gruntu, pro fanoušky zahradničení na balkoně i v zahradě je tu poté uzavřená skupina Zahradničíme na zahradě i bez ní.  Ráda Vás přivítám i tam.

Krásný den

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> , a
"Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.