Co se v červnu děje na zahrádce aneb odpovědi na vaše nejčastější otázky

V červnu už je zahradní sezóna opravdu v plném proudu, a to ať pěstujete na záhonech nebo v uzavřených nádobách na balkoně. Záhony i truhlíky již máme osazené, rostliny se krásně rozrůstají a dělají nám radost. Ale i tak je potřeba rostlinám věnovat alespoň malou péči, jako je zalévání, hnojení a případná ochrana rostlin před škůdci.

Pokud stejně jako já dáváte přednost přírodnímu boji se škůdci, připravila jsem právě pro vás 60minutový živý webinář Zatočte se škůdci přírodní cestou.

Otázkárna

V poslední době jsem dostala několik stejných dotazů, a tak jsem se rozhodla je zodpovědět pomocí článku. Možná se z toho stane příjemná tradice.

Které otázky to jsou?

Co vás nejvíce trápí:

  • Sklidili jsme první úrodu, čím mám záhon osadit?
  • Co musím na zahrádce v červnu udělat, aby byla úroda co možná největší.
  • Jak přírodní cestou bojovat proti mšicím?

1. dotaz: Sklidili jsme první úrodu a čím mám záhon osadit?

Pokud jste s výsevem začali brzy na jaře už jste se jistě dočkali první úrody ředkviček, špenátu, salátů a možná i hrášku. Co jste sklidili vy? Jak jste si pochutnali? Nebo patříte k těm, kteří se do zahradničení ještě nepustili, protože nevíte jak na to? Ráda vám s pěstováním ovoce a zeleniny poradím, a to ať už chcete pěstovat na balkoně nebo na zahrádce.

Moje letošní ředkvičky

Pokud s pěstováním začínáte, nejspíš, stejně jako já před pár lety, tápete, co dělat teď, když jste první úrodu už sklidili. Nechat záhon ladem? Vysadit něco nového, ale nevíte co?

Tak se na to pojďme spolu podívat.

Určitě nenechávejte záhonek nebo truhlík prázdný, ale znovu ho osaďte. Na naší zahrádce už jsme sklidili ředkvičky a brzo sklidíme i špenát. A tak jsem záhonek okopala, zbavila ho plevele a osadila ho sazenicemi salátu, které jsem si předpěstovala ze semínek.

Stejně to můžete udělat i vy :).

Co můžeme vysévat:

  • keříčkové fazole,
  • hrách,
  • mrkev karotku,
  • červenou řepu,
  • ředkve černé a bílé,
  • ředkvičky,
  • celoroční špenát.

Které sazenice můžeme vysadit:

  • rajčata,
  • papriky,
  • cukety, patizony a dýně,
  • okurky,
  • saláty,
  • kedlubny, zelí a kapustu,
  • bylinky.

2. dotaz: Co musím na zahrádce v červnu udělat, aby byla úroda co možná největší.

Jak už bylo řečeno, rostlinám je nutné věnovat péči po celou sezónu. Je ale pár věcí, které opravdu musíme udělat, jinak se okrádáme o velkou část úrody. Co to je?

Přetrhání kořenové zeleniny

V průběhu března a dubna jsme vyseli petržel, ředkvičky, pastiňák, červenou řepu a mrkev. Jelikož jsou semínka těchto rostlin poměrně malá, je potřeba rostlinky přetrhat, aby měly dostatek místa k růstu.

Pokud bychom to neudělali, stanou se hned dvě věci.

  • Kořenová zelenina bude pokroucená a kořeny vzájemně propletené.
  • Rostliny nebudou mít dost místa a kořeny a bulvy budou drobné.

Jakmile budou mít rostlinky kolem 3 cm a vy bezpečně poznáte těla jednotlivých rostlinek, můžete přistoupit k přetrhání. U červené řepy, ředkviček a pastiňáku to jde poměrně jednoduše, jelikož rostou rychleji a nejsou tak jemné jako mrkev s petrželí.

Každá rostlina by měla mít kolem sebe dostatek místa, aby mohla vytvořit silný kořen či bulvu. Vybereme tedy jednu rostlinku a kolem ní ty ostatní vytrháme i s kořenem. Podívejte se v následujícím videu jak na to. Video najdete zde.

Pokud máte hotovo, určitě rostlinky nevyhazujte!

Z mladých lístků červené řepy si můžete uvařit špenát. Budete postupovat úplně stejně, jako by to byl opravdový špenát. Mladé lístky červené řepy i ředkviček jsou skvělé i do salátů.

Z přetrhané petržele a mrkve si můžete připravit vynikající pesto. Mladé rostlinky petržele nebo mrkve omyjeme a dáme do mixéru, přidáme trochu oleje, česnek a rozmixujeme. Pesto skladujeme v lednici. Mně moc chutná na těstovinách, v salátu nebo i pod maso 🙂

Vylamování zálistků u rajčat

Rajčata během růstu potřebují dost vláhy a hnojení, ale musíme dělat ještě něco. Je potřeba na rostlinách vylamovat zálistky, které by nám zbytečně zahustily rostlinu a měla by pak moc listí. Je potřeba udržovat jen hlavní stvol rajčete a hlavní listy, vše ostatní musí pryč. Jak na to se můžete podívat v tomto videu.

3. dotaz: Jak přírodní cestou bojovat proti mšicím?

Mšice jsou asi ti nejčastější škůdci, kteří okupují naše zahrádky. Mšice můžeme najít jak na zelenině, letničkách, ovocných stromech tak i na okrasných keřích. Mšicím chutná prostě téměř vše.

Výborně fungují aromatické bylinky jako je levandule, máta, saturejka, pelyněk a lichořeřišnice, tu mšice přímo nenávidí. Navíc si do svých zahrádek nalákáte užitečné opylovače a pohled na výsadbu bude o to hezčí.

Skvělou volbou je i aksamitník, který odpuzuje i komáry a mouchy, takže se hodí i k výsadbě kolem teras.

aksamitník

Pokud už vás mšice opravdu poctí svou návštěvou. Můžete si připravit přírodní postřik a to velmi jednoduše.

  • Vyluhujte otrhané zálistky rajčat ve vodě a tekutinu pak použijte jako postřik.

Na své zahrádce už nepoužívám chemické postřiky více než 5 let a za tu dobu už jsem načerpala dost zkušeností a rozhodla se je předat dál.

Před několika dny jsem velmi úspěšný pořádala webinář Zatočte se škůdci přírodní cestou, a teď mám pro vás záznam.

Přeji krásné dny

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů