Jak sklízet i v průběhu zimy

Zima je v plné síle a naše zahrady většinou spí, odpočívají a nabírají sílu na další sezónu.

Ale to neznamená, že bychom si i tak nemohli vypěstovat nějakou tu křupavou zeleninku nebo bylinky i v průběhu zimy.

Ano, čtete dobře. I v zimě můžeme sklízet a možná vás překvapí, že k tomu ani zahradu nepotřebujete a můžete pěstovat i na balkoně nebo terase v truhlíku. Jak s pěstováním v nádobách začít najdete v e-booku zdarma.

Pěstování v truhlíku

Jak sklízet i v zimě? Co pro to udělat?

Tady máme v zásadě dvě možnosti pěstování, z kterých si můžeme vybrat, nebo je vzájemně kombinovat.

Pěstování ve skleníku, pařeníku

Máte pařeník, anebo ještě lépe skleník, to je pro zimní pěstování opravdová výhra. Skleník totiž můžete využívat prakticky celoročně a sezónu sklizně si tak maximálně prodloužit.

Samozřejmě teď v chladných zimních měsících se skleník rozhodně nehodí pro pěstování rajčat, na to je i ve skleníku chladno, ale i tak máme výběr poměrně velký.

Pěstování ve skleníku

Jak začít?

Pokud jste skleník využívali během sezóny, stačí půdu jemně zrýt, uhrabat a můžete začít. Chladnomilné druhy zeleniny, jako je salát nebo ředkvičky, nevyžadují žádné hnojení ani speciální péči.

Obdobně využijete i pařeník.

Jak si dopřát sklizeň i v zimních měsících najdete v e-booku Zahradničíme v zimě, který si můžete zdarma stáhnout.

Pěstování v truhlíku či nádobách

Nemáte možnost pěstovat ve skleníku? I tak pro vás existuje možnost, jak si i v zimě dopřát vlastní úrodu.

Jak na to?

Bude vám stačit truhlík nebo květináč a zahradnický substrát. Truhlík naplňte zeminou, upěchujte a můžete vysévat. Truhlík doporučuji umístit třeba do zimní zahrady, do kryté lodžie nebo někam na chodbu. Ideální teplota pro zimní pěstování je do 10 °C.

Nemáte vlastní zahradu, ale jenom balkon, terasu nebo dokonce jen parapet?

I tak se můžete pustit do pěstování a sklízet vlastní zeleninu a ovoce. Právě pro balkonové zahradníky jsem sestavila balíček e-book a webinář Pěstujeme na balkoně, které vás provedou pěstováním od semínka po sklizeň. Vyzkoušet můžete hned 15 plodin.

Pěstování na balkoně

Které druhy zeleniny doporučuji vyzkoušet?


I v zimních měsících neklesá dlouhodobě teplota ve skleníku pod 5 °C, a to jsou ideální podmínky pro pěstování veškeré listové zeleniny, jako je špenát, polníček, asijské saláty, zelená petrželka a další druhy salátů k řezu listů.

Za vyzkoušení stojí určitě i ředkvička, kterou můžete pěstovat v několika barevných variantách a tvarech. Můžete zkrátka vyset vše, co byste běžně vysévali na záhon na začátku jara.

Špenát roste ve skleníku i truhlíku

Moje typy

Mám tu pro vás hned 2 typy, které můžete prakticky okamžitě uvést do praxe.

1. typ: vyzkoušejte bylinky

Já velice ráda v kuchyni používám čerstvé bylinky, ale těch je v zimě nedostatek. Proto vřele doporučuji si na zahrádce odrýt kousek petrželky, pažitky nebo i jiných bylinek a na zimu tyto odnože přesadit do květináče.

Můžete je umístit někde na chodbě nebo v chladnější místnosti a ony vám krásně obrazí. Budou si totiž myslet, že už je tu jaro.

Další možností je vyset si do květináče semena pažitky, petrželky nebo třeba kopru a ty mít například v kuchyni na okně. Jen pozor, klíčí delší dobu. Proto je často výhodnější odrýt právě část rostliny ze zahrady.

Pěstování bylinek v květináči

2. typ: zapojte děti

Co bude jistě bavit i děti a jak je tedy můžete zapojit?

Připravte spolu jeden truhlík a nechte děti vyset ředkvičky nebo salát. Uvidíte, jak se jim to bude líbit. Navíc jim dopřejete ten pocit zodpovědnosti za výsledek.

Budou mít možnost poznat, co to vlastně obnáší mít vlastní úrodu. Dá to práci, čas, ale výsledek stojí za to.

Děti zahradničení moc baví

Hledáte něco pro naprosté začátečníky?


Máte rádi zelenou naťovou cibulku?

Vezměte květináč a píchněte do květináče několik cibulek šalotek. Během dvou týdnů se začne zelenat a dočkáte se bohaté zelené natě, kterou už stačí jen průběžně stříhat a upotřebit v kuchyni. Další rady, jak mít čerstvé bylinky i zeleninu v průběhu zimy, najdete v e-booku zdarma Zahradničíme v zimě.

Co teď můžete udělat pro bohatou úrodu?

Zahradničení se může jevit, jako složitá záležitost, ale zase taková věda to není.

Pokud si pečlivě naplánujete výsadbu jednotlivých záhonů, máte částečně vyhráno. Proto jsem sestavila tabulky, které vám s plánováním pomohou. Stáhněte si je zdarma zde.

Spoustu rad a tipů z mých letitých zkušeností najdete ve FB skupině Zahrada a kuchyně Mámy z gruntu . Přidejte se do komunity stejně naladěných lidí a mějte po ruce svou pravidelnou dávku inspirace.

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů