Vše co potřebujete vědět o vyvýšených záhonech

Obliba vyvýšených záhonů v posledních letech vystřelila k výšinám a není tomu divu. Takový vyvýšený záhon má hned několik plusových bodů k dobru oproti klasickému pěstování na záhoně. Které to jsou?

Vyvýšený záhon bude skvělým benefitem pro vaše záda, která při pletí a následné sklizni nebudete muset tolik ohýbat. Je to bezpochyby komfortnější varianta pěstování.

Dalším důvodem, proč zvolit vyvýšený záhon, je kvalita půdy. Pokud nemáte na pozemku půdu, ve které se rostlinkám daří, je pro vás takový záhon jasnou volbou. A jako bonus vyvýšené záhony vypadají skvěle a zahrada tak bude mít zajímavý dekorační prvek, který je navíc velmi funkční.

Přemýšlíte, jak takové záhony osadit a co v nich pěstovat? Doporučuji vám stáhnout Tabulky pro snadné pěstování, které jsou zdarma.

Pokud začínáte a rádi byste si vypěstovali první zeleninu, zkuste si stáhnout Průvodce pro začínající zahradníky, kde najdete konkrétní návody pro pěstování plodin, které se vždy podaří.

Jak si takové vyvýšené záhony pořídit?

Máme tři možnosti, jak si takový vyvýšený záhon pořídit.

  • Navštívíme některý z hobby marketů či internetových obchodů a pořídíme si záhon již hotový.
  • Pokud máme jasnou představu, jak chceme, aby vyvýšený záhon vypadal, využijeme služeb truhláře nebo jiných šikovných rukou a záhon si necháme vyrobit.
  • Vyrobíme si vyvýšený záhon sami.

Nákup již hotového vyvýšeného záhonu má řadu výhod, a to především, že si ho může pořídit i ten, kdo není manuálně zručný. Záhon máme navíc k dispozici ihned a můžeme začít rovnou s výsadbou.

Podrobné návody, jak pěstovat až 20 plodin najdete v Průvodci zahradnickou sezónou.

Pokud se rozhodneme si vyvýšený záhon vybudovat či vyrobit sami, můžeme být hodně kreativní.
Záleží jen na nás, kde chceme v zahradě tento záhon umístit. Jestli bude stát v prostoru nebo bude naopak lemovat plot.

Sami si můžeme určit, jak bude záhon vysoký, jaký bude mít rozměr, a můžeme si navíc vybrat z velkého množství materiálů. Vše si zvolíme podle toho, kolik peněz chceme do výroby investovat a jaký máme styl zahrady.
Vyvýšené záhony samozřejmě můžete využít i tehdy, pokud na pozemku máte kvalitní půdu, ale chcete využít záhony jako dekorační prvek.

Z čeho můžeme vyvýšený záhon vyrobit?

  • z dřevěných desek, které namoříme nebo nalakujeme,
  • z kulatiny,
  • z proutí,
  • z kamenů,
  • z cihel, tvárnic, ztraceného bednění,
  • z palet.

Jak vyvýšený záhon založit?

Vybereme si místo, kam vyvýšený záhon umístíme a po celém dně záhonu odstraníme drny i s kořeny.  Pokud máme tu možnost, vykopejte dno záhonu alespoň 30 cm, ale i více do hloubky a zapusťte tak celý záhon pod úroveň půdy.

Celé dno budoucího záhonu vyložíme jemným pletivem

Proč? 

Vyvýšené záhony často lákají myši a jiné hlodavce, kteří si v záhonech budují svá obydlí, a to opravdu nechceme.

Záhon umístíme na své stanoviště a jeho dno začneme postupně plnit.

Pokud máme záhon, který má pevné dno ( obdoba velkého truhlíku), ten většinou umístíme třeba na terasu apod. Zde budeme v plnění postupovat podobně, jen v menším měřítku. Dbejte, ale na to aby měl i tento záhon možnost odtoku přebytečné vody.

Jak vyvýšený záhon osadit?

1. vrstvu budou tvořit hrubě nařezané větve nebo stonky trav. Prostor, který nám vznikne mezi hrubým materiálem, vyplníme jemnějším materiálem, jako je mladý kompost. 

2. vrstvu musíme dát zase o něco jemnější, a to třeba dřevní štěpku. Jako další vrstvu použijeme shrabané listí nebo jemné drny trav (kořeny nahoru). 

Teď přijde na řadu vrstva hrubšího kompostu a nakonec jemný kompost, který smícháme se zeminou. 

Hurá a můžeme sadit. Jak ale jednotlivé plodiny pěstovat a kdy je vysadit? To jsou otázky na které najdete odpovědi v Průvodci zahradnickou sezónou. Jedná se o komlexního online průvodce, který vás povede za ruku od semínka po sklizeň.

Jak vám mohu pomoci a co se se mnou můžete naučit? Vše je ke stažení zdarma.

Moc ráda se s vámi budu potkávat ve své facebookové skupině Zahrada a kuchyně Mámy z gruntu nebo na Instagramu.

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů