Máme před sebou druhý březnový den a já jsem vlastně docela ráda, že únor už je za námi. Když se nad tím zamyslím, vlastně únor ani moc ráda nemám, a to i přes to, že já i můj syn máme v tomto měsíci narozeniny. Zima už je pro mě dlouhá a já netrpělivě vyhlížím jaro, které mám tak ráda. Miluji tu jarní vůni ve vzduchu.
A víte co? Už jsem ji před několika dny cítila a úplně mě to nabilo novou energií. Jara se prostě nemohu dočkat…
Zahrada a naše záhonky jsou po uplynulé sezóně vysílené a je potřeba jim dodat dostatečné množství živin. Měli bychom zahradu, pole, sad i náš trávník dát do formy a na to je nejvhodnější doba právě přelom února a března.
Co nás tedy na zahrádce čeká:
Nebojte se, neblázním. Právě na přelomu února a března můžeme v teplejších oblastech vysévat první semínka a těšit se na brzkou úrodu. V tomto období přináší pěstování v nádobách, květináčích nebo truhlících řadu výhod. Já i přes to, že máme pole, vysévám první ředkvičky a hrášek raději do truhlíku než na záhon. Které plodiny se vždy podaří i začátečníkům? Koukněte zdarma na Průvodce pro začínající zahradníky a pusťte se do toho.
Alespoň u nás na Hané je půda ještě hodně mokrá a úplně si neumím představit, jak bych záhonky připravovala. Proto raději v tomto období volím výsev do nádob, které dám do skleníku. Jak a proč pěstovat i ve městě na balkoně si můžete pročíst v tomto článku.
Na záhon vysévám až druhou várku ředkviček a hrachu, a to někdy na začátku dubna až půda obeschne a lépe se s ní pracuje.
Co už mohu zasadit:
Počítáme s tím, že hrách je plazivá rostlina. Až nám povyroste, je potřeba mu dodat oporu. Použít můžeme třeba bambusovou tyčku. Hrách sklízíme asi za 50 dní.
K zalévání je ideální voda dešťová nebo odstátá, nikoli z kohoutku ledová. Doporučuji si koupit rozprašovač a s ním kropit zeminu, později se nám bude hodit konvička s kropicí růžicí. Pokud bychom zalévali přímo konvičkou, semena bychom si vyplavili. Substrát musíme udržovat neustále vlhký, ne však přemokřený.Truhlíky a květináče umístíme na balkon či terasu a raději přikryjeme netkanou textilií. To proto, abychom malé rostlinky uchránili před případným ranním mrazíkem.
Pokud máme k dispozici skleník nebo pařeniště, dáme truhlíky tam. Do pařeniště i skleníku můžeme vysévat ředkvičky i přímo do půdy. Já si truhlíky dávám do skleníku, a jakmile se venku trošku oteplí, dám nádobu s hráškem ven. Hrách má raději chladno, ředkvičky ponechám ve skleníku. Další výsev ředkviček a hrachu provedu v dubnu, a to už přímo do záhonu.Co mohu předpěstovat:
Jakmile rostlinky vzejdou, přemístím je na okno, kde je dostatek světla. Jinak by se nám papriky táhly za sluncem a byla by z nich dlouhá žížala, a to nechceme.
Sadbovač se saláty a kadeřávkem mám ve skleníku, kde je teď okolo 8 °C.
Jak vám mohu pomoci a co se se mnou můžete naučit? Vše je ke stažení zdarma.