Jaký byl rok 2021? Jedním slovem jízda.

Kdyby se mě někdo před rokem zeptal: „Jaký bude rok 2021?”, asi bych řekla, že budu ráda, když bude alespoň takový jako ten předtím.

Nejsem pesimista, ale zase musím přiznat, že přehnaná očekávání a sny jsem neměla. A proč taky? Celý projekt Máma z gruntu oslavil první narozeniny, a i přes to, že mě práce na něm moc baví a věnuji mu spoustu času a energie, výsledky, a to nejen ty finanční, jsou zatím téměř nulové.

I když…jeden sen a velký motor, který mě žene vpřed, mám – být pánem svého času a trávit ho tak, jak chci. Díky všemu, co jsem tento rok zvládla, jsem k jeho splnění zase o velký krok blíž.

Skok do nového roku aneb tvořím první online kurz

Krátce po Vánocích 2020 jsem dala na svůj Instagram post, který mi byl doslova osudným. Co na něm bylo tak zásadního? V postu byla fotka právě dopečeného kváskového chleba a můj příběh, jak jsem se ke kváskování dostala. Pod příspěvkem se objevily pochvalné komentáře a také ty, kde se sledující dotazovali, jak upéct takový chléb, zda je to těžké a zda nevím o nějakém kurzu.

V hlavě se mi začala rodit myšlenka na první online kurz. Jenže jak na to!?! Nikdy jsem žádný online kurz netvořila a vlastně ani nevím, jak o něm dát vědět…

Myšlenka online kurzu, prostřednictvím kterého naučím i ty úplné začátečníky připravit si vlastní kvásek a konečně držet v ruce vlastní křupavý a voňavý chléb, na sebe nenechá dlouho čekat a já se téměř okamžitě pouštím do práce.

1 poučení roku 2021

Pokud cítíš, že máš co předat, je úplně jedno, jestli je tvůj produkt dokonalý. Vystřel produkt ven a pomáhej těm, kteří to právě teď potřebují. Když budeš čekat na dokonalost - nepomůžeš nikomu.

Ještě v lednu je online kurz Upeč si svůj první kváskový chléb a jiné pečivo hotový a v prvním běhu ho se mnou absolvuje 52 žen. Dostávám od nich krásné zpětné vazby a ty fotografie chlebů a ostatních dobrot mě opravdu hřejí u  ❤️.

Pšenično-žitný chléb Šumava

Únor a jeden e-mail, který všechno změnil

Je 1.února 2021 a já jako každý den ráno jdu do e-mailu a projíždím doručené zprávy a najednou ŠOK. Koukám na odesílatele – Bzenecký ocet – co po mně může chtít? Asi nějaká pochybná reklama nebo spam, říkám si.

S nedůvěrou pročítám první řádky a přistihnu se, jak mi pomalu naskakuje úsměv na rtech. Líbí se jim můj blog, sledují mě na sítích a zajímá je mé téma ZAHRADNIČENÍ A ZPRACOVÁNÍ ÚRODY.

Následuje druhý ŠOK a já civím s otevřenou pusou… nabídka spolupráce.

Cože?

Já, Veronika Gruntová – mám spolupracovat s Bzeneckou octárnou na propagaci zavařování a pěstování! V e-mailu se dočítám, že Bzenecká octárna letos slaví 100. výročí od založení a v rámci tohoto jubilea se chtějí prezentovat na Garden Food Festivalech po České republice.

A já jako Máma z gruntu mám vystoupit na festivalu přímo v Bzenci!!!

Zmocnila se mě pochybnost, nedůvěra, ale řekla jsem si, za nezávaznou schůzku nic nedáš. Jdi do toho, říct ne, můžeš vždycky.

Ještě na konci února jsme se sešli a předběžně se na všem domluvili.

2 poučení roku 2021

Našla si tě zajímavá příležitost jak se ukázat? Zahoď všechny strachy a jdi do toho. Bát se můžeš až potom!

Takže já budu tvořit několik receptů do jubilejní kuchařky, a navíc se prezentovat na Garden Food Festivalu v Bzenci?!? Pořád nevěřím, že se to děje. S manželem se tomu dokonce doma smějeme. Zatím vůbec nevím, co a jak tam budu prezentovat, ale jdu do toho!

Zkouším recepty pro Garden Food Festival v Bzenci 2021

Do kuchařky jsem přidala hned dva recepty – nakládaná červená řepa s vůní rozmarýnu a srbský ajvar.

Chcete se také naučit zavařovat a nakládat a užít si tak dobroty ze zahrádky po celý rok? Zapište se na čekací listinu a jakmile bude vše hotovo, dám vám vědět. 

Jaro je tady a s ním i začátek sezóny

Jaro mi vždycky vlije novou sílu do žil. Jak se postupně probouzí příroda, probouzím se i já. Asi jako každý zahrádkář netrpělivě čekám, až se budu moci poprvé pořádně porýpat v hlíně.

Vlastně celou sezónu postupně fotím a natáčím videa, protože se mi v hlavě rodí nápad na online kurz, který pomůže všem začínajícím zahradníkům.

Pro zahradníky balkonáře, protože ne všichni mají k dispozici zahradu, pořádám úspěšný webinář JAK PĚSTOVAT NA BALKONĚ, kde ukazuji jak pěstovat i na omezeném prostoru, a přesto mít bohatou úrodu.

Začátek sezóny 2021

Přesto ale cítím, že moje podpora patří hlavně začínajících pěstitelům, kteří chtějí na zahrádce pěstovat bez zbytečné chemie.

Chci, aby začínající zahradníci měli po ruce pomocníka, který je za ruku provede celou zahradnickou sezónou, a najdou v něm vše, co potřebují. Už nebudou tápat kdy, co a jak vysazovat , složitě hledat, jakou péči potřebuje ta či ona plodina. Už nebudou přemýšlet jak se zbavit škůdců bez použití chemických postřiků a čím hnojit, když nechtějí na své zahrádce používat chemická hnojiva.

A přesně takového PRŮVODCE ZAHRADNICKÝM ROKEM teď tvořím, aby byl připraven pro sezónu 2022. Pokud přesně takového průvodce hledáš, zapiš se na čekací listinu. Jakmile bude vše hotovo, dám ti vědět.

3 poučení roku 2021

Buď otevřený novým nápadům a změnám aneb i cesta může být cíl, a to nejen v podnikání.

Prázdniny a já frčím na vlně Garden Food Festivalů

A je to tady! Nemožné se stává skutečností a já balím věci na svůj první food festival. Pečlivě jsem se připravovala a v duchu si říkala, jak je to bezva příležitost, která mě toho spoustu naučí a posune zase o kus dál.

V Bzenci to byla moje premiéra a já jsem měla celou cestu motýly v břiše, ale šla jsem na pódium s hlavou vztyčenou. Čekalo mě celkem šest vystoupení za dva dny – bylo to náročné, ale tolik jsem se toho naučila. Všichni profíci, kteří se v tomto prostředí food festivalů, profi kuchařů a food blogerů pohybují dlouhé roky, mě vřele přijali mezi sebe a já si troufám říct, že jsme navázali i „profesní” přátelství.

Garden Food Festival Uherské Hradiště 2021

Atmosféra byla úžasná, hosté se zajímali a po vystoupení se mnou přišli prohodit pár slov. Úžasný pocit být s publikem opravdu v kontaktu.

Utvrdila jsem se v tom, že mým tématem je a bude nejenom podpora začínajících zahrádkářů, ale také zpracování úrody – zavařování a nakládání. Chci vyvrátit mýtus, že zavařování patří jen do kuchyní našich babiček, a ukázat, že má své místo i v moderní gastronomii a stejně tak i ve vaší kuchyni. Proto se můžete těšit na nový online kurz ZAVAŘME TO SPOLU! .

S Lukášem Neckářem Color Sushi na Garden Food Festivalu Uherské Hradiště 2021

Vše není tak růžové aneb jedno velké podzimní poučení

Celý projekt Máma z gruntu za rok a půl svého života pomalu dostává jasnější obrysy. Už vím, kde jsou mé silné stránky, co je má vize i motor, který mě žene vpřed. Ač se může zdát, že mi to vše jde samo, dřu jak mezek. Každou volnou chvilku pracuji, tvořím, plánuji a upravuji tak, abych byla s výsledkem co možná nejvíc spokojena, ALE…

Vím však, že pokud to chci pořádně rozjet, potřebuji podporu zkušenějších, a tak se s velkou pokorou a také očekáváním dávám dohromady se svou mentorkou Ingrid Dach a naskakuji do jejího mastermindu pro podnikatelky. Pod jejím vedením a s podporou ostatních žen jedu a tvořím téměř z ničeho nový podzimní kurz a rozjíždím kampaň.

Vše vypadá skvěle a já cítím obrovský nával tvůrčí energie. Celá kampaň mě baví a zkouším spoustu nových věcí, ale bohužel prodejní kampaň končí s minimem prodejů. Zmocňují se mě pochybnosti a dumám nad tím, co jsem udělala špatně. Pocity frustrace se střídají se slzami i hněvem… ale já se nehroutím a jdu dál s hlavou vztyčenou.

Myslela jsem si, že jsem vše udělala správně a přesně tak, jak jsem chtěla, ale udělala jsem jednu velkou chybu. Nezeptala jsem se svého publika, co právě teď řeší a potřebuje – nezvolila jsem správnou formu a délku kurzu. Po týdnu se oklepu a tvořím dál – tentokrát trošku jinak.

4 poučení roku 2021

I pád na hubu je pohyb vpřed. Neúspěch se dříve či později dostaví, ale hledej v něm poučení a to, jak a co zlepšít do budoucna.

Tato kampaň byla pro mě velkým učitelem a holky v mastermindu spolu s Ingrid mi jsou neskutečnou oporou a studnicí skvělých nápadů. I kdybych se za dobu trvání mastermindu naučila jen to – nevzdávat se – budu spokojená. Naučila jsem se toho, ale mnohem víc a to jsem teprve v polovině.

Konec roku ve znamení kváskování a taky odpočinku

Zahrádka už spí a já mám zase více času na to se naplno ponořit do kváskování. Při pečení mi hlavou běží nápad, co takhle zkusit ještě jednu kampaň. Padá rozhodnutí a já jdu do toho. Celý kurz UPEČ SI SVŮJ PRVNÍ KVÁSKOVÝ CHLÉB A JINÉ PEČIVO jsem přepracovala a doplnila o další postupy a videa.

Tentokrát ale chci zkusit pojmout prodejní kampaň trošku jinak – víc s lehkostí a méně časově náročnou. Na webinář zdarma se přihlásilo přes 600 sledujících a já si ho velmi užila. Cítila jsem přesně tu lehkost, jakou jsem potřebovala.

Poslední chléb roku 2021

Rok 2021 byl jedna velká jízda, a tak jsem si celý prosinec nic neplánovala a snažila se odpočívat, jak jen to s dvěma dětmi doma jde. Do ničeho jsem se nenutila a dělala jsem jen to, co mi přinášelo radost – alespoň většinou. Užili jsme si krásné a hlavně klidné Vánoce a přesně takové jaké jsme chtěli.

A já už teď cítím, jak mi ten prosincový relax pomohl. Hlava je už zase plná nápadů a já pro vás můžu tvořit s radostí dál. A že se máte na co těšit, to mi věřte…

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů