Moje první zkušenost s kyselinou citronovou byla v létě, když jsem poprvé sama zavařovala marmelády a vyráběla bezový sirup.
Pokud také patříte mezi zavařovací začátečníky, určitě se vám bude hodit můj oblíbený webinář zdarma Jak zavařovat efektivně a na jistotu, kde najdete ucelený soubor rad a tipů, jak začít.
Kyselina citronová totiž podporuje želírovací a konzervační proces a zvýrazňuje chuť ovoce i zeleniny při zavařování. Marmeláda mi tehdy nechtěla zhoustnout, a tak jsem k ovoci přidala trošku kyseliny citronové a problém byl vyřešen. Marmeláda krásně zhoustla a byla opravdu výborná. Podrobněji jsem se o zavařování rozepsala v těchto článcích.
Při slově kyselina se řadě lidí zježí chlupy, ale nemusíte se bát. Práce s ní je zcela bezpečná.
Kyselina citronová se kvůli své příjemně kyselé chuti používá jako potravinářská přísada a je označena číselným kódem E 330.
Kyselina citronová přírodního původu se vyskytuje především v citronech a citrusových plodech, pro potřeby potravinářského průmyslu se kyselina citronová vyrábí fermentací třtinového cukru nebo melasy.
V potravinářském průmyslu má kyselina citronová široké využití – používá se např. v konzervárenské praxi ke snížení pH, působí jako antioxidant, je stabilizátorem barvy ve výrobcích z ovoce, umožňuje tvorbu některých pektinových gelů, srážení mléka chymosinem, zabraňuje tvorbě krystalů v cukrovinkách.
Možná jste to ani nevěděli, ale s kyselinou citronovou přicházíte v potravinách do styku poměrně často.
Každý máme doma spoustu čistících prostředků, které jsou plné chemikálií. Většinu nečistot nám však pomůže vyčistit úplně obyčejná kyselina citronová. Kyselinu citronovou koupíte buď běžně v obchodě v balíčku po 20 g, který nestojí ani deset korun, anebo se dá ve specializovaných obchodech koupit i v kilovém balení.
Pokud máte, tak jako já, v domácnosti tvrdou vodu, pak pro vás vodní kámen není žádnou novinkou. Usazeniny vodního kamene jsou zásadité a k jejich odstranění je tedy nutné použít kyselinu. Takže použití kyseliny citronové se více než hodí. Je levná, účinná, nezapáchá jako třeba ocet a není příliš agresivní.
Pokud si přečtete složení většiny ekologických čistících prostředků, jejich součástí bude ve velké míře taktéž kyselina citronová, tak proč byste měli platit za hezký obal.
Kyselina citronová bojuje velmi účinně s vodním kamenem, ale zároveň zabraňuje růstu plísní. Skvěle se tedy hodí k odvápnění varných konvic, myček nádobí i praček. Využití najde i při úklidu koupelny a WC. Skvěle odstraňuje nánosy vodního kamene ze záchodové mísy a její roztok vrátí lesk obkladům i vodovodním bateriím.
Úklid si bez kyseliny citrónové si už neumím představit.
Používám ji takto:
Kyselinu citronovou oceníte jak v kuchyni, tak při úklidu.
Nemusíte tak mít doma hromadu čistících prostředků a zbytečně za ně utrácet. Pokud máte doma stejně tak jako já velmi tvrdou vodu, určitě se s kyselinou citronovou skamarádíte. Jestli ještě navíc dáváte přednost eko čistícím prostředkům, budete určitě mile překvapeni. A pokud jste zatím tento druh čistících prostředků nepoužívali máte se na co těšit.
Dalším skvělým pomocníkem v úklidu je můj citrusový čistič, jak si ho za pár korun vyrobit doma, najdete tady.
Další užitečné rady a recepty sdílím na facebooku Máma z gruntu nebo IG.
Úklidu zdar!
Úklidu zdar