Zahradničení je pro mě jedním z nejkrásnějších způsobů, jak si užít spojení s přírodou a přinést do života klid, rovnováhu a jako krásný bonus i zdravou a chutnou úrodu.
Také už se nemůžete dočkat chvíle, kdy začnete sklízet čerstvé ovoce a zeleninu přímo ze své zahrady? Já už netrpělivě očekávám první jahody, špenát a saláty.
Patříte mezi začátečníky a toužíte si konečně vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu? Stáhněte si zdarma Průvodce pro začínající zahradníky, kde najdete návod na pěstování hned 5 plodin, které se podaří opravdu každému.
Květen je období, kdy naše zahrady zažívají opravdový bům a je potřeba jim věnovat náležitou pozornost. Právě v květnu začíná první sklizeň plodin, které jste vyseli brzy na jaře. Můžete si pochutnat na ředkvičkách, salátech, hrášku nebo třeba jahodách.
Vysazují se ale také tolik oblíbená rajčata, papriky, okurky nebo cukety. Co nezapomenout v květnu na zahrádce udělat, najdete v článku na blogu Květen na zahrádce.
Bohužel se s květnem pojí i méně příjemné věci a to je nástup mšic, těch malých potvůrek škůdců, kteří nás mohou na zahrádkách i balkonech pořádně potrápit.
Na začátek je důležité si uvědomit, že mšice i ostatní škůdci do našich zahrad prostě patří. Jsou součástí přirozeného ekosystému zahrady a mají zde svou důležitou roli. Právě škůdci slouží jako potrava pro ptáky, plazy a další hmyz, který v našich zahradách či kolem nich žije.
Není tedy žádoucí vymýtit v zahradách veškeré škůdce a s tím bohužel i ostatní tvory, kteří se škůdci živí. Je ale dobré je držet určitým způsobem na uzdě a nenechat je přemnožit.
Pokud je totiž zahrada v rovnováze, dokáží si přirození predátoři se škůdci poradit sami.
Mšice jsou určitě ti nejčastější škůdci v našich zahradách, ale najdete je i na balkonech nebo pokojovkách. Mšic existuje na našem území až 670 druhů, ale jedno mají společné – dokážou zničit úrodu nebo celé rostliny.
Mšice má měkké jemné tělo dlouhé od 1 do 3 mm. Mohou být různě zbarvené. Většina dospělců je bezkřídlých. Ač miniaturní svým rozměrem, jsou tito škůdci vážným nebezpečím, a to hlavně díky tomu, že se velmi rychle množí.
Některé typy mšic ve volné přírodě mohou mít až 20 generací za rok. Vývoj jedné generace trvá pouhých 10-15 dní. Po celou sezónu jsou mšice živorodé a až na podzim kladou vajíčka, která přezimují do další sezóny. Dospělci umírají.
Mšice nejraději sají na měkkých mladých částech rostlin a nejčastěji první výskyt najdeme na spodní straně listů. Že máte s mšicemi co dočinění, poznáte podle toho, že listy rostlin jsou pokroucené, plody zdeformované a mohou být pokryté lepkavou tekutinou.
Z životního cyklu mšic je jasně patrné, že nejdůležitější je prevence a případný velmi včasný postřik. Jak se bránit výskytu škůdců přírodní cestou? Koukněte se zdarma na můj webinář První krok k zahrádce bez chemie.
Jak můžeme naši zahradu před touto savou armádou uchránit? Možností je několik.
První volbou při ochraně proti mšicím nám mohou být rostliny a byliny, které mšice odpuzují.
Takovou rostlinou je kupříkladu aksamitník neboli afrikán, jehož specifická vůně mšice zaručeně odradí. Není však jedinou bylinou, která mšicím nevoní. Do záhonů můžeme vsadit levanduli, mátu, saturejku, nebo lichořeřišnici, která je vynikajícím lékem na spoustu neduhů, skvěle chutná na chlebu a mšice ji přímo nenávidí.
Jako bonus tyto rostlinky přilákají do vašich zahrad užitečné opylovače, což se vždy hodí, a navíc váš záhon bude vypadat zase o něco lépe. Vice o kombinované výsadbě záhonů a proč je určitě taky na zahrádce mít si poslechněte na webináři zdarma První krok k zahrádce bez chemie.
Udržet mšice na uzdě nám pomohou také takzvaní přirození predátoři. V případě mšic, jak jsme si již říkali v článku o přírodním pěstování, je takovýmto zuřivým predátorem například slunéčko sedmitečné. Ano, beruška. Beruška denně zlikviduje až desítky mšic za nás.
Dalším přirozeným hubitelem mšic je také škvor, zlatoočka, nebo pestřenka, která se podobá vose. Jestli se ptáte, kde ale tyto pomocníky sehnat, odpovědí vám může být třeba článek o hmyzích hotelech, kde se dozvíte, jak si tyto pracovníky do zahrádky pozvat.
Pokud i tak při kontrole rostlinek najdete tyto nezvané hosty, můžete si připravit jednoduchý přírodní postřik, který vás mšic zaručeně zbaví. Vůbec není nutné používat na zahrádce komerční chemické prostředky, bohatě si vystačíte s těmito domácími. Níže najdete hned 3 recepty.
Do sklenice nebo jiné nádoby dejte několik lžic levandulových květů, zalijte vlažnou vodou a nechce louhovat alespoň přes noc. Pokud levanduli nemáte, vystačíte si i s levandulovým olejem. Postřik přelijte do rozprašovače a nastříkejte na poškozené listy. Postřik aplikujte večer zejména na spodní stranu listů. Opakujte v několikadenním rozestupu.
Až budete vylamovat zálistky rajčat, určitě je nevyhazujte. Listy nasekejte a nechte louhovat ve vodě alespoň přes noc. Poté sceďte a nalijte do rozprašovače. Aplikujte na celou rostlinu a zejména na spodní stranu listů. Ideální doba pro aplikaci postřiku je hodně brzo ráno nebo později večer, kdy už není aktivní jiný hmyz jako například včely.
Poslední možností, kterou v tomto článku doporučuji, je nechat přes noc louhovat chilli papričku nebo mleté chilli s pár stroužky česneku ve vodě. Poté opět přelít do rozprašovače a aplikovat na postižené rostliny. Zde prosím opravdu dodržte dobu aplikace až na pozdější večerní hodiny, kdy není aktivní další hmyz a to zejména včely. Česnek je totiž pro většinu hmyzu toxický.
Pokud jste nadšenci do pěstování bez chemie a chtěli byste se dozvědět ještě více tipů, jak si přírodní cestou zajistit bohatou úrodu, určitě koukněte na webinář zdarma První krok k zahrádce bez chemie nebo si stáhněte e-book Jde to i bez chemie.
Jak vám mohu pomoci a co se se mnou můžete naučit? Vše je ke stažení zdarma.
Další užitečné rady a recepty sdílím na facebooku Máma z gruntu nebo IG.
Krásný zbytek dne