5 kroků jak založit nový záhon

Toužíte po vlastním záhonu? Myslíte si ale, že jeho založení je příliš náročné? Že musíte být zkušený zahradník? Pojďme se na to společně podívat.

Následující kroky vás tímto procesem provedou. Hravě to zvládnete i jako úplný začátečník.

1. krok výběr vhodného místa

Jak vybrat vhodné místo pro založení záhonu?

Pokud máte možnost výběru, určitě zvolte místo, kde je dostatek slunce, ale ani polostín není nijak na škodu. Jen se zkuste vyhnout místům, na která slunce svítí méně než 3 hodiny denně.

Každá plodina potřebuje jiné množství slunce a vždy se najdou plodiny, které vyhovují právě vašemu záhonu. Jak jednotlivé plodiny vybrat a poté pěstovat zjistíte v e-booku Pěstujeme na zahrádce.

Máte vybrané místo?

Pokud ano, můžete pokračovat a vyměřit záhon pomocí kolíků. Doporučuji zvolit klasický obdélníkový nebo oblíbený čtvercový tvar. Dbejte na to, aby záhon nebyl příliš široký, abyste mohli bez problémů pečovat o rostliny i v jeho středu. Optimální šíře záhonu by měla být kolem 100-120 cm. Délka záleží na možnostech vaší zahrady.

Pokud není na vašem pozemku kvalitní půda, můžete tento problém vyřešit vybudováním vyvýšených záhonů. Jak na to najdete v tomto článku.

2. Příprava záhonu

Před založením záhonu odstraňte z plochy záhonu veškerý plevel. To uděláte okopáním a zrytím, nejlépe na hloubku rýče. Před samotným rytím, pokud jste tak neudělali na podzim, vyhnojte záhon uleželým kompostem.

Nemáte ještě kompostér? Můžete jej zakoupit například zde.

Na jaře nikdy nepoužívejte hnůj, jelikož k rozložení živin v něm obsažených, potřebují půdní mikroorganizmy více času. Rostlinám by takto silné hnojivo spíše uškodilo a mohlo by je dokonce spálit.

Jestliže na vaší zahradě není kvalitní zemina, obohaťte záhon o kompostovanou zeminu nebo si přivezte substrát ze zahradnictví.

3. Úprava povrchu záhonu

Po odstranění plevelu přijde na řadu příprava půdy. Máte-li doma rotavátor, určitě jej využijte. Rotavátor rozmělní zeminu a mnohem lépe se vám s ní bude pracovat. Ušetříte tak dost času i práce.

Samozřejmě to zvládnete i bez něj, stačí vám k tomu hrábě ideálně kovové. Záhon vyhrabeme od zbytků plevele a kamenů a shrabeme do perfektní roviny aby se nám voda při dešti či zálivce nesplavovala do prohlubní.

4. Ohraničení záhonu

Po obvodu záhonu můžete umístit betonové obrubníky či jinak upravit okraje. Můžete použít kameny, cihly nebo jiný materiál. Je to nejen pěkné na pohled, ale také praktické při udržování okolí záhonu.

Nebude vám do záhonu prorůstat tráva a plevel a budete přesně vědět, kde můžete pěstovat.

5. Vytvoření přístupu k záhonu

Nezapomeňte na to, že k záhonu chcete mít přístup i za nepříznivého počasí. Zvažte tedy možnost vytvoření chodníčku nebo cestičku, kterou vysypete například dřevní štěpkou nebo kamínky. Když jsem byla malá, dával táta mezi záhony starší betonové dlaždice nebo desky. Nabylo to tak pěkné na pohled, ale funkci to plnilo.

Není moc příjemné jít po deští nebo brzo ráno, když je rosa, na záhon a vrátit se jako koule bláta :).

Teď už víte, jak nové záhony připravit. Čím a jak záhony osadit najdete například v e-booku Pěstujeme na zahrádce, kde jsem sepsala podrobné návody na pěstování 20 plodin.

Pravidelnou dávku inspirace z kuchyně i zahrady najdete v mé facebookové skupině a nově i na Pinterestu.

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů