Jedlé vánoční dárky potěší každého, ale jak na ně?

Dítěti asi jedlým dárkem radost neuděláte, to si nebudeme namlouvat, ale třeba děda, manžel nebo kamarádka po něm mlsně skočí, to mi věřte. U mě je to léty ověřená praxe 🙂.

Jedlé dárky u nás v rodině nikdy nezklamou.

Vánoce sice nejsou o dárcích, ale co si budeme namlouvat, každý z nás chce obdarovaného potěšit, proto je i pro mě výběr toho správného dárku někdy docela oříšek. Velmi ráda dávám osobní dárky “šité“ obdarovanému přímo na míru. A to ty jedlé dárečky umí docela dobře splnit.

Dárek nemusí stát tisíce, aby udělal někomu radost.

Moc ráda ti teď předám 6 mnou ověřených receptů na JEDLÉ DÁREČKY, které mě nikdy nezklamaly.

Společně si připravíme:

  • Bylinkový olej,
  • domácí granolu,
  • vánočku nebo křupavý chléb,
  • utopence,
  • naloženou směs sýrů,
  • pečený čaj.

Bylinkový olej

Bylinkový olej potěší každého, kdo se rád pohybuje v kuchyni nebo u grilu. Jeho výroba je navíc velmi snadná a stojí jen pár korun.

Na přípravu bylinkového olej potřebuješ:

  • Olej
    Volba oleje je čistě na tobě, jen vezmi prosím v úvahu následné použití oleje. Olivový olej je vhodný na studenou kuchyni, naopak slunečnicový, řepkový atd. spíše využiješ na tepelnou úpravu.
  • Bylinky
    Použít můžeš bylinky čerstvé i sušené. Pro výrobu bylinkového oleje se skvěle hodí tymián, rozmarýn nebo šalvěj. Můžeš vyzkoušet vyrobit olej i s česnekem nebo pepřem.

Jak na to?

Do zavařovací sklenice dáš čerstvé nebo sušené bylinky a zaliješ je olejem. Stejně tak můžeš vložit stroužek česneku nebo feferonku. Necháš marinovat nejméně týden a občas protřepeš.

Jakmile bude olej hotový, přecedíš ho do finální lahve a dárek je téměř hotový. Pro efekt můžeš vložit do oleje novou snítku bylinky.

U nás už se marinuje olej s česnekem a pepřem a v druhé lahvičce pak olej s rozmarýnem a tymiánem.

Bylinkový a česnekový olej

Uzávěr lahve pak můžeš ozdobit kouskem pytloviny a převázat jutovým provázkem a krásný osobní dárek je na světě.

K bylinkovému oleji můžeš přibalit kvalitní balení olivového oleje nebo dávkovač na olej a máš hned super dárek pro každého kuchaře. 😉.

Domácí granola

Kdo by neměl rád křupavé müsli? Já teda rozhodně ano, a to hlavně jako součást snídaně. Proč tedy někoho neobdarovat DOMÁCÍ GRANOLOU?

A jelikož müsli, která jsou k dostání v obchodě, bývají opravdu dost přeslazená, a člověk ani neví, co je v krabici nasypané, tak jsem se naučila péct vlastní křupavou granolu.

Domácí granola

Upéct GRANOLU je snadné a hlavně je to krásný, voňavý a originální VÁNOČNÍ DÁREK.🎄. Takže pokud nevíš, čím obdarovat kamarádku, švagrovou nebo prostě kohokoli, kdo má rád zdravé mlsání, granola je jasná volba.

Na přípravu domácí granoly potřebuješ:

  • 1 sáček vloček
    Já druh vloček střídám. Můžeš použít klasické ovesné vločky, ale klidně i ječné nebo žitné. Pro bezlepkáře potom volte kukuřičné nebo rýžové vločky.
  • 2 velké lžíce medu
    Med můžeš nahradit řepnou melasou, agávovým, čekankovým nebo jakýmkoli jiným sirupem.
  • Cokoli, co máte rádi
    Semínka, kokos, čokoládu, sušené ovoce nebo ořechy.

Jak na to?

Všechny sypké suroviny vysypej na plech a rovnoměrně pokapej medem. Pokud už máš med zkrystalizovaný, dej ho k vločkám, až budou trochu teplé, rozpustí se pak už snadno.

Granolu peč asi 20-30 minut na 160 °C, dokud nebudou vločky křupavé, ale kontroluj to, ať se nespálí. Několikrát během pečení a i během chladnutí granolu promíchej a máš hotovo. 😉.

Pokud chceš přidat do granoly čokoládu, přidej ji až těsně před dopečením, ať se nespálí.

Ty nejluxusnější ořechy a směsi kupuji vždy na e-shopu ochutnejOřech . Moc ráda je přidávám nejen do granoly, ale také z nich tvořím dárkové kornouty, které potěší rozhodně víc než bonboniéra.

A teď už stačí jen granolu nasypat do nějaké pěkné nádoby s pákovým uzávěrem nebo plechové dózy. Moc hezký výběr za pár korun mají v třeba v Pepco.  Balíček můžeš doplnit i pěknou sadou snídaňových misek nebo hrnečkem na čaj.

Domácí vánočka nebo křupavý chléb

Vůně a chuť domácího pečiva je naprosto nenahraditelná a taková kvásková domácí vánočka na svátečním stole – to je opravdu něco.

Už několikrát jsem si ověřila, že dokřupava upečeným domácím chlebem nikdy nikoho neurazíte a proto pokud kváskujete, neváhejte a upečte něco dobrého.

Ne každý ale kváskovat umí a proto bych vás ráda pozvala do online kurzu Upeč si svůj první kváskový chléb a jiné pečivo, kde se nejenom naučíte připravit vlastní kvásek, ale i péct chléb, vánočku, rohlíky nebo třeba perník či pizzu (cekem najdete v kurzu 30 receptů).

A jak by před 6 lety, kdy jsem s kváskováním začínala, vypadal můj ideální dárek?

Pecen voňavého chleba a k němu dárkový poukaz na online kurz Upeč si svůj první kváskový chléb a jiné pečivo.

Jako začátečníkovi by mi to udělalo obrovskou radost, proto dárkové poukazy čekají i na vás. Stačí mě po objednání kurzu kontaktovat a poukaz máte obratem v e-mailu nebo za pár dnů v poštovní schránce.

Utopenci

Taky je pro tebe největší oříšek čím obdarovat chlapy ve tvé rodině? Co takhle pořádná sklenice UTOPENCŮ, tou přece nemůžeš nic zkazit. Sladkého je na Vánoce každý přecpaný a věř mi, že dobře uleželý utopenec přijde vhod.

Domácí utopenci

Příprava utopenců ti zabere jen pár minut, ale ten výsledek stojí opravdu za to.

Na přípravu utopenců potřebuješ:

  • 2 kg špekáčků
    Kvalitní uzenina je základ, takže na nich opravdu nešetři a kup kvalitní.
  • 800g cibule a pár feferonek
    Feferonky můžeš samozřejmě vynechat.
  • Koření
    16 kuliček nového koření a 16 kuliček pepře, bobkový list.
  • Na přípravu nálevu
    0,75 litru vody, 0,5litru octa, 2 lžíce cukru, špetka soli.

Jak na to?

Příprava utopenců je opravdu snadná. Cibuli nakrájej na tenčí kolečka a špekáčky oloupej a překroj na čtvrtiny. Poté vkládej střídavě do zavařovací sklenice špekáčky a cibuli.

Nálev připravíš tak, že asi 10 minut povaříš vodu, ocet, cukr a koření. A klidně ještě teplým nálevem špekáčky zalij.

Špekáčky nechej asi týden uležet v lednici a dárek pro pořádného chlapa je na světě.

Já utopence moc ráda připravuji do sklenic s pákovým uzávěrem, které seženeš v  Pepco. Nejenom, že to pěkně vypadá, ale sklenice obdarovanému zůstane a může ji jakkoli později využít. Co k utopencům přibalit? Třeba kvalitním sýrem nebo lahví vína nikoho neurazíš. 😉.

Naložená směs sýrů

Stejně jako u utopenců je směs dobře naložených sýrů výborné zpestření jinak dost sladkých Vánoc.

Na přípravu směsi sýrů potřebuješ:

  • Směs sýrů
    2 hermelíny, 40 dkg nivy, 1 Hermadur, 40 dkg eidamu, 20 dkg balkánského sýra.
  • 2 větší cibule, feferonky, 6 stroužků česneku
    Feferonky můžeš samozřejmě vynechat.
  • Koření
    Barevný pepř, provensálské koření.
  • Na ozdobu
    Červená kapie a olivy.
  • 1 litr olivového oleje

Uvedené množství je na jednu 3litrovou zavařovací sklenici. Klidně ale nakládej do menších sklenic, ať máš dárečků víc.😉.

Jak na to?

Sýry nakrájej na menší kousky a vrstvi do sklenice. První vrstva je vždy směs sýrů, kterou posypej kořením, a potom vrstva cibule a oliv, stejně pořád dokola. Na závěr sýry zalej olivovým olejem.

Směs nechej uležet asi týden v lednici. A je hotovo, už se mi úplně sbíhají sliny 😋.

Čím vyšperkovat balíček s naloženými sýry? Co třeba kvalitní klobásky, sýr nebo dobrá lahev vína. To by šlo ne?

Pečený čaj

Znáš PEČENÝ ČAJ? Pečený čaj byl vlastně úplně první jedlý dárek, který jsem kdy připravovala. Z toho jasně vyplývá, že jeho příprava je opravdu velmi snadná.

Pečený čaj je skvělý v mnoha ohledech. A to nejen tím, že je ho opravdu snadné připravit, ale k jeho přípravě lze použít jakékoli ovoce a to jak čerstvé, tak i mražené. Klidně můžeš přidat i starší zavařeninu. Výroba pečeného čaje je prostě skvělá možnost, jak si vyklidit mrazák či spíž😁.

Pečený čaj

Na přípravu pečeného čaje potřebuješ:

  • 3 kg ovoce
    Výběr je čistě na tobě, ale doporučuji vždy alespoň 1 kg jablek. Jablka tvoří hmotu čaje a pečený čaj pak není tak řídký. Skvělé je přidat pomeranče, rybíz, šípky, rakytník, meruňky, švestky, třešně atd. Můžeš zkusit i jednodruhový čaj, třeba švestkový je moc dobrý.
  • 2 citrony
  • Koření
    10 hřebíčků, 2 celé skořice, můžeš přidat i badyán.
  • 1 dcl rumu
    Klidně můžeš vynechat.
  • 1 kg cukru
    Cukr čaj konzervuje, takže se nemusí zavařovat.

Jak na to?

Velké ovoce nakrájej na menší kousky, drobné ovoce nechej tak. Veškeré ovoce dej do velkého pekáče nebo hlubokého plechu a zasyp cukrem. Koření vlož do starší silonky či látkového pytlíčku, aby se ti koření snadno hledalo. Citron doporučuji oloupat, kůra totiž ve větším množství dělá v čaji hořkou chuť.

Celou směs peč na 180°C asi 45 minut, sem tam promíchej. Jakmile je pečený čaj hotový, vyjmi ho z trouby. Plníme do zavařeninových sklenic a zavíčkuj. Sklenice otoč na pár minut dnem vzhůru a je hotovo.

Krásný výběr zavařovacích sklenic mají na tomto e-shopu, pravidelně zde nakupuji a vždy jsem byla spokojená.

Teď už stačí jen na sklenici nalepit návod k přípravě: 3 lžíce pečeného čaje zalít horkou vodou.

K pečenému čaji můžeš přibalit třeba pěkný hrneček nebo domácí sušenky či perníčky a krásný dárek, který zahřeje nejenom u srdce, je hotový.

Věřím, že jsem tě inspirovala, a mě už nezbývá než ti popřát krásné Vánoce.

Krásný zbytek adventu a pohádkové Vánoce ti ze srdce přeje

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů