Vyrábíme domácí jogurt

Proč vyrábět domácí jogurty?

Prvotní důvod byl jednoznačně ten, že u nás v obchodě nemají v sortimentu žádný jogurt, který by vyhovoval mému mlsnému jazyku. Navíc jsem chtěla mít jistotu, že když budu synovi v období prvních příkrmů dávat jogurt, bude to ten nejlepší. A tyto domácí jogurty jsou opravdu výtečné.

Jedním z důvodů proč jíst kvalitní potraviny je v posledních dnech i to, že všichni chceme přírodní cestou podpořit zdravou střevní mikroflóru a tím naše zdraví a imunitní systém. Náš imunitní systém je velmi úzce propojen s naším střevem a tomu dělají kysané výrobky a jogurty se zdravými bakteriemi opravdu dobře.

U nás v rodině se jogurty jí opravdu hodně a popravdě je asi nejvíc jím já. U mě vedou jednoznačně bílé jogurty, a to zejména ty zrající v kelímku. Miluji jogurt, ve kterém stojí lžíce.

Jak to začalo?

Jednou jsem od kamarádky dostala litr domácího kravského mléka, protože ona nevěděla, co s ním. Já jsem si ho ráda vzala a hned přemýšlela, co s ním provedu.

Obecně ráda zkouším věci i potraviny vyrobit doma. Vzpomněla jsem si, jak mamka doma dělala tvaroh, když jsem byla dítě.

Tak proč by nešel udělat jogurt?

Prošmejdila jsem dostupné informace a první jogurty byly za pár hodin na světě. Nevěříte?

Pojďte si tedy se mou zkusit jogurty vyrobit.

Potřebujeme:

  • 1 litr kravského mléka nebo 1 litr mléka plnotučného,
  • 2 lžíce jogurtu zrajícího v kelímku např. Opočenský jogurt, Hollandia.

Nejčastěji jogurty dělám z mléka krabicového, protože ne vždy se mi podaří sehnat domácí přímo od krávy. Ve výsledné chuti, ale rozdíl nevidím.

Jak na to?

V hrnci s nepřilnavým povrchem zahřejeme mléko těsně pod bod varu a vypneme. Sebereme škraloup, alespoň tak víme, že je mléko opravdu kvalitní. Necháme mléko vychládnout na správnou teplotu. Žádný teploměr ale nepotřebujete. Stačí taková teplota mléka, kdy v něm udržíte prst alespoň na 10 vteřin. Přesně toto je ideální teplota na naočkování mléka.

Naočkování provedeme tak, že do mléka rozmícháme 2 lžíce jogurtu. Teď už jen mléko nalijeme do čistých sklenic třeba od přesnídávky a zavíčkujeme. Sklenice s jogurtem dáme na podnos či plech a na 8 hodin je zaneseme do ložnice, kde je pěkně zachumláme do peřin. Jogurty musí teď mít stálou teplotu, aby se bakterie dobře namnožily. Po 8 hodinách jsou jogurty hotové.

Skladujeme je v lednici, kde bez problému vydrží i týden.


Z 1 litru mléka vyrobíte asi 6-7 jogurtů. Pokud si 1 skleničku schováte vždy pro další výrobu jogurtu, nemusíte už ty z obchodu vůbec kupovat. Postup bude úplně stejný, jen už budete mléko očkovat vaším domácím jogurtem. A tak pořád dokola. Jeden jogurt Vás tak vyjde asi na 5 Kč, a navíc nebudete mít doma hromadu plastových kelímků.

Když se zamyslím, tak bílé jogurty už vlastně vůbec nekupuji. Tyto mi tak chutnají, že už jiné nepotřebuji. Nejčastěji si dávám jogurt s ovesnými vločkami nebo granolou (recept na domácí granolu) a ovocem z naší zahrady. Určitě nepohrdnu dobrou marmeládou nebo přesnídávkou, která dodá jogurt šmrnc.

Jak zavařit a uchovat úrodu po celý rok a čemu se při zavařování vyhnout zjistíte při poslechu webináře  Jak zavařovat efektivně a na jistotu. Webinář je zdarma a kouknout na něj můžeš kdykoli ti bude vyhovovat. Stačí kliknout zde a do pár vteřin je u tebe.

Už jsem jogurt vyráběla i z kozího mléka a jde to taky. Jen jogurt není tak hustý, má konzistenci hodně hustého kefíru. Navíc jsou tyto jogurty opravdu živé a plné jogurtových kultur, které opravdu našemu tělu prospívají.

Určitě si jogurt zkuste vyrobit a nebudete litovat.  Chuť opravdu stojí za to.

Ráda používám jogurt i při přípravě různých moučníků, které jsou pak krásně vláčné. Několik receptů na rychlé moučníky, najdete v tomto článku.

Chybí vám v kuchyni nějaké vybavení nebo by jste si chtěli udělat radost novým pomocníkem nebo nádobím. Já moc ráda nakupuji na tomto e-shopu.

Další inspiraci najdete v mé facebookové skupině Zahrada a kuchyně Mámy z gruntu, na Instagramu nebo Pinterestu.

Krásný den

"Učím lidi kolem sebe věcem, které naše babičky uměly a my úspěšně zapomněli. Předávám jim své znalosti tak, aby je pak sami mohli naučit další generaci a my se tak opět mohli pohnout od konzumu směrem k soběstačnosti. "Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooků "Pěstujeme na balkoně >> ,"Pěstujeme bylinky >> a "Pěstujeme na zahrádce >> , prostřednictvím kterých učím zahradničit lidi ve městech i na vesnicích.
Komentáře
  1. Zdenek napsal:

    Zdravím, díky za návod. Jen odkaz na „domácí granolu“ odkazuje jinam 🙂

    • Veronika Gruntova napsal:

      Odkazuje správně, jen je recept na granolu součástí 6 receptů na jedlé dárky 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů